Pri výbere nehnuteľností je nutné myslieť na potenciál

Pri výbere nehnuteľností je nutné myslieť na potenciál

V jednom z prieskumov ČSOB a agentúry IPSOS až 62% Slovákov označilo kúpu nehnuteľnosti za najlepšiu formu dlhodobej investície.

Jedna z najistejších investícii. Tak sa v spoločnosti hovorí o možnosti investovať do nehnuteľnosti. Ak sa pozriete na 500 najbohatších ľudí podľa FORBES zistíte, že väčšina z nich sa vybrala práve touto cestou. Z investícii do nehnuteľnosti si buď vytvorili svoj vlastný biznis alebo sa vybrali iným smerom a financie z vlastného biznisu „ukladajú“ práve do realít.

Investovanie do nehnuteľnosti môže byť zdrojom vášho pasívneho príjmu, ak sa rozhodnete nehnuteľnosť prenajímať. Príjem od druhých osôb vám vie okrem iného zaplatiť aj náklady na úver, ak ho k financovaniu potrebujete. O výhodách a nevýhodách investovania vedia svoje aj banky. A tie sú predsa v zhodnocovaní peňazí ako doma. Medzi finančníkmi je známe, že banky nehnuteľnosti priam milujú. Vystihol to Tomáš Pieružek na stránke Papučový investor. „Na akú inú investíciu Vám banka (aj keď ste investor začiatočník) poskytne úver na 30 rokov za tak výhodných podmienok ako pri hypotekárnom úvere? Skúste prísť do banky a požiadať o úver na 30 rokov na kúpu akcií. Myslím, že vyjadrenie k Vašej žiadosti bude vybavené veľmi expresne,“ napísal.

Vo všeobecnosti platí, že nehnuteľnosti sú dobrou dlhodobou investíciou. „Dôležité je vybrať si bezpečný a hlavne výnosný spôsob investovania peňazí. Z dlhodobého hľadiska je investícia do nehnuteľností považovaná za najlepšiu a najbezpečnejšiu investičnú variantu,“ povedal František Šoltis, riaditeľ oddelenia realitných projektov TMR.

Šoltis má v realitnom investičnom biznise bohaté skúsenosti. Hovorí, že pri výbere nehnuteľnosti je potrebné myslieť aj na jej potenciál. Dobrá lokalita je výborným stavebným základom pre úspech. „Aj preto realizujeme realitné projekty zamerané na výstavbu investičných nehnuteľností práve v atraktívnych lokalitách Vysokých a Nízkych Tatier a vodných parkov,“ dodáva.

V kruhoch finančníkov sa tiež hovorí, že nevzdelaný investor dokáže spraviť aj zo skvelej investície stratu. Naopak vzdelaný investor dokáže aj z priemernej investície spraviť výnosnú. Dobrým smerom je ponúknuť svoju nehnuteľnosť na vyťažovanie. „Pre tých, ktorí na horách strávia iba pár dni v roku, možno pár týždňov, je to ideál. Zvyšok roka, kedy na horách nie sú, jednoducho nechajú svoju nehnuteľnosť vďaka tomu zarábať, a to im vloženú investíciu prinavráti, časom aj zvýši,“ uzavrel Šoltis.

Príbeh

Kúpil si Chalet, teraz túži aj po apartmáne vo Vysokých Tatrách

V roku 2018 chcel pán Rudolf investovať do rekreačnej nehnuteľnosti. Keďže celá jeho rodina sú vášniví lyžiari, hľadal nehnuteľnosť vo väčšom lyžiarskom stredisku. Jednou z podmienok, ktoré si dal je aj pešia dostupnosť na svah. Jeho kroky smerovali do Jasnej.

Pán Rudolf, aké bolo kritérium, ktoré vo vašom prípade rozhodlo, že áno, chcem chalet?

„Jedno z najdôležitejších kritérií pre nás bola lokalita a partner (developer) projektu. Rozhodli sme sa pre lyžiarske stredisko Jasná, ktoré prevádzkuje spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s.. Spojenie developera v jednej osobe s prevádzkovateľom strediska je asi najväčší benefit. Naše rozhodnutie podporil aj komplexný prístup spoločnosti k vyťažovaniu nehnuteľností a službám s tým spojenými. Pre nás je to investícia spojená s pôžitkom.“

Kúpa nehnuteľností je predsa len dlhší proces. Ako dlho to vo vašom prípade trvalo?

„Od rozhodnutia po začatie užívania apartmánu približne 1 rok. Pri rozhodovaní na začiatku sme videli betónové základy objektu a po roku sme si užili prvú lyžovačku s ubytovaním vo vlastnom apartmáne. Prístup spoločnosti bol viac než ústretový. Od dohodnutia spôsobu financovania, cez obhliadky, prevzatie apartmánu až po promptné riešenie reklamácií. Apartmán nám bol odovzdaný kompletne zariadený nie len s nábytkom, ale vrátane celého vybavenia tak, že sme ho mohli hneď užívať.“

Čo bolo pre vás ešte veľmi dôležité, resp. čo by ste za čas odkedy chalet vlastníte vyzdvihli?

„Nemenej dôležité sú služby spojené so správou apartmánu, či už sa jedná o upratanie, riešenie drobných problémov, a podobne.  Zvyčajne po mailovej požiadavke do 24 hodín máme odpoveď respektíve vyriešenie problému.“